Ginekolog dziecięcy radzi jak oswoić stres przed pierwszą wizytą

Ginekolog dziecięcy radzi - pierwsze wizyty lekarskie

Kiedy przypomnimy sobie nasze pierwsze wizyty lekarskie, szczególnie te związane z naruszeniem strefy komfortu, łatwiej nam będzie zrozumieć lęk, który towarzyszy małemu pacjentowi. Ważną rolą rodzica/opiekuna jest więc przygotowanie do wizyty poprzez rozmowę w poczuciu bezpieczeństwa, podczas której wyjaśnimy – jakie badania zostaną wykonane i jak będzie wyglądał kontakt z lekarzem.

W Gabinetach Olka i Matka

Możecie mieć pewność, że w Gabinetach medycznych Olka i Matka zadbam o to, by każdy mały pacjent czuł się zaopiekowany i wysłuchany, by mógł swobodnie mówić o swoich odczuciach i obawach. Zapewnimy także nowoczesną przestrzeń ze strefą umożliwiającą zachowanie intymności podczas przygotowania się do badania.

Pierwszym etapem wizyty będzie wywiad lekarski. Zapytam o powody konsultacji, o przebieg cyklu miesiączkowego (jeśli już występuje), o choroby onkologiczne w rodzinie. Jeśli będzie potrzeba, to wykonam badanie usg przez powłoki brzuszne. Wypełniony pęcherz moczowy ułatwi mi ocenę narządów rozrodczych, ponieważ płyn dobrze przewodzi fale. Przed wizytą warto więc zadbać o nawodnienie. Obejrzę skórę w okolicach intymnych i ocenię rozwój zewnętrznych narządów płciowych. Przeprowadzę także palpacyjne badanie piersi i nauczę jak można wykonywać je samodzielnie.

Omówimy wyniki badań, przekażę zalecenia i wypiszę receptę, jeśli będzie potrzeba. Odpowiem na wszystkie nurtujące pacjentkę i rodziców pytania. Zostawimy dobre wrażenia, dzięki czemu kolejna wizyta nie będzie już tak stresująca.

*Opisałam w skrócie jak zazwyczaj wyglądają pierwsze wizyty lekarskie. Pamiętajmy jednak o tym, że każda wizyta może przebiegać trochę inaczej, mogą zostać zlecone dodatkowe badania. Wiele zależy od zdiagnozowanego problemu zdrowotnego.

Dr n. med. Ewa Żydowicz – Mucha

Ginekolog | Ginekolog Dziecięcy | Konsultacja Położnej | Urolog | Badanie USGMedycyna EstetycznaFizjoterapeuta urologicznyChirurg ogólny i onkologiczny | USG prenatalne | Ginekologia Estetyczna