Posiadanie potomstwa niestety dla wielu kobiet nadal pozostaje w sferze marzeń. Wielokrotne starania, nieudane próby zajścia w ciążę są niezwykle bolesne i zwykle prowokują pytanie co jest nie tak? Czemu nie mogę mieć dzieci? Dlaczego nie mogę utrzymać ciąży? Szukając odpowiedzi, korzystamy z wielu metod diagnozowania przyczyn problemu. Jedną z nich jest badanie, które wykrywa nieprawidłowości kształtu lub budowy macicy oraz niedrożności jajowodów. SONO HSG – badanie drożności jajowodów – metoda skuteczna i bezpieczna.
Jak się przygotować do zabiegu SONO HSG
Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie cytologii oraz posiewu z kanału szyjki macicy. Konieczne są również badania wirusologiczne (Anty HIV 1,2, HBS Antygen, VDRL, Anty-HBc, Anty HCV).
Jeśli pacjentka zdecyduje się na zabieg w znieczuleniu, musi być na czczo. Jeśli nie skorzysta z niego, rano może zjeść lekkie śniadanie. Pęcherz moczowy musi być wypełniony.
Badanie Sono HSG wykonywane jest w pierwszej fazie cyklu przed owulacją, po całkowitym ustaniu krwawienia i plamienia miesiączkowego.
Jak wygląda zabieg Sono HSG – Badanie drożności jajowodów?
Zabieg odbywa się w gabinecie lekarskim, na fotelu ginekologicznym. Lekarz rozszerza ściany pochwy wziernikiem i wprowadza cewnik przezszyjkowy, zakończony balonikiem. Po jego wypełnieniu, wstrzykuje kontrast, który wypełnia macicę i jajowody. Jednocześnie, w trakcie podawania płynu, lekarz wprowadza sondę USG, dzięki czemu na monitorze aparatu ocenia kształt i wielkość jamy macicy oraz przepływ kontrastu przez jajowody.
Badanie trwa zwykle około 15 – 20 minut. Wynik dostępny jest od razu. Czasami zdarza się, że płyn podawany w trakcie zabiegu pomaga udrożnić zlepione jajowody, a to umożliwia kobiecie zajście w ciążę – jest to funkcja terapeutyczna Sono HSG.