Podróżowanie z brzuszkiem

Podróżowanie z brzuszkiem to codzienność. Kobiety w ciąży codziennie podróżują do pracy, sklepu spożywczego lub kina. Chodzą, jeżdżą samochodem, pociągiem i latają samolotami. Podróże – czy to krótko-, czy długodystansowe – są po prostu częścią współczesnego życia.

Oprócz zwykłych środków ostrożności podczas podróży – takich jak bezpieczna jazda i zapinanie pasów bezpieczeństwa – postaraj się pamiętać o:

Podróżowanie z brzuszkiem Olka i Matka

  • Monitorowaniu swojego samopoczucia, zwłaszcza jeśli jesteś w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli masz poranne mdłości, możesz nie czuć się komfortowo, będąc gościem w czyimś domu. Wspólne łazienki, dziwne zapachy podczas gotowania i trudności w planowaniu posiłków mogą być stresujące. Zmęczenie, które jest powszechne w pierwszym trymestrze ciąży, również może sprawić, że podróżowanie będzie wyzwaniem.
  • Podczas planowania wyjazdów, spróbuj wziąć pod uwagę specyfikę swoich poprzednich ciąż. Jeśli wcześniej miałaś przedwczesny poród lub inny stan wysokiego ryzyka, najlepiej będzie pozostać stosunkowo blisko domu.
  • Nie zapomnij o regularnym i częstym myciu rąk. Jest to nadal najskuteczniejsza metoda zmniejszania ryzyka złapania i rozprzestrzeniania się wirusów.
  • Podróżuj z aktualną kopią dokumentacji medycznej. W nagłych przypadkach lekarz może skorzystać z Twojej dokumentacji, aby dowiedzieć się, na jakim etapie ciąży jesteś, jakie leki przyjmujesz i jak skontaktować się z Twoim położnikiem/ginekologiem.

LATANIE z BRZUSZKIEM

Dobrym pomysłem jest unikanie przebywania zbyt daleko od domu po 36 tygodniu ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają od pasażerek w ciąży przedstawienia dokumentacji medycznej potwierdzającej, że są one dopuszczone do podróży, jeśli są w ciągu dwóch do czterech tygodni od daty porodu.

Wiele linii lotniczych i lotnisk nie wymaga już zakładania maseczek. Jednak, że ze względu na wciąż panujący COVID-19 i grypę oraz możliwość zatłoczonych lotów wakacyjnych, należy rozważyć zabranie jej w podróż.

Oto kilka dodatkowych wskazówek dotyczących latania w ciąży:

  • Noś pończochy podtrzymujące, okresowo poruszaj nogami i utrzymuj nawodnienie, aby zminimalizować ryzyko zakrzepów krwi.
  • Jeśli to możliwe, wybierz miejsce przy przejściu, aby ułatwić sobie rozciąganie i korzystanie z toalety.
  • Zapnij pasy na siedzeniu, aby zapobiec ryzyku urazów spowodowanych nagłymi turbulencjami.
  • Zabierz ze sobą przekąski i wszelkie potrzebne leki w torbie podręcznej. Opóźnione loty mogą wiązać się z długimi przesiadkami, więc miej przy sobie to, czego możesz potrzebować.

Używaj kremów z filtrem przeciwsłonecznym, jeśli będziesz przebywać na zewnątrz, czy to na plaży, czy w górach.

JAZDA SAMOCHODEM Z BRZUSZKIEM

Nie ma ograniczeń dotyczących prowadzenia pojazdu w zależności od stopnia zaawansowania ciąży. Są jednak sposoby, które pomagają w umileniu dłuższych podróży.

Zapnij pas bezpieczeństwa tak, aby pas biodrowy znajdował się poniżej brzucha, a pas naramienny między piersiami i nad ramieniem. Co godzinę lub dwie jazdy zatrzymuj się, aby rozprostować nogi, aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi.

Podejmij środki ostrożności przeciwko chorobom układu oddechowego, takim jak grypa, COVID-19 i RSV. Spakuj środek do dezynfekcji rąk, chusteczki czyszczące i jednorazowe maseczki, aby używać ich podczas postojów w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak stacje benzynowe lub miejsca obsługi podróżnych.

PODRÓŻ STATKIEM z BRZUSZKIEM ?

W trakcie rejsów wycieczkowych dostęp do personelu medycznego będzie ograniczony. Główne linie wycieczkowe nie przyjmują pasażerów w trakcie lub po 24 tygodniu ciąży. Podczas rejsu istnieje również możliwość wystąpienia choroby morskiej, obrażeń lub wyzwań związanych z jedzeniem ze względu na obfitość niezbyt przyjaznych dla ciąży produktów spożywczych, takich jak miękkie sery i wędliny.

Odradzamy.

W razie wątpliwości umów się z nami na wizytę

Ginekolog | Ginekolog Dziecięcy | Konsultacja Położnej | Urolog | Badanie USGMedycyna EstetycznaFizjoterapeuta urologicznyChirurg ogólny i onkologiczny | USG prenatalne | Ginekologia Estetyczna