Czym jest Endometrioza?

Endometrioza objawy

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych. Mówiąc najprościej to błona śluzowa trzonu macicy – endometrium, która umiejscowiła się w innym niż fizjologicznie miejscu. Można rozróżnić 3 typy tej choroby: jajnikową, otrzewnową i postać głęboko naciekającą. Przyczyny tej choroby nie są do końca znane. Jej konsekwencje mogą prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zmian w organizmie kobiety.

Czy endometrioza jest groźna?

Tkanki endometrium, które zagnieżdżą się w innym miejscu powodują odpowiedź zapalną, a w konsekwencji prowadzą do: angiogenezy (zaburzony jest proces tworzenia nowych naczyń włosowatych), powstawania: zrostów, włóknienia, powstawania blizn. Do najczęstszych i najgroźniejszych powikłań postępującego procesu naciekania okolicznych tkanek zalicza się niepłodność, wywołaną niedrożnością jajowodów. Niestety czasem proces posunięty jest tak daleko, że konieczne jest usunięcie jajników, jajowodów, a czasem całkowitej histerektomii. Tkanki naciekające na jelita mogą prowadzić do zaburzeń ich motoryki, niedrożności, a w konsekwencji do konieczności wykonania stomii.

Jakie są pierwsze objawy endometriozy?

Ta choroba rozwija się powoli, jej objawy często przypominają zespół napięcia przedmiesiączkowego. Pacjentki zwykle dowiadują się o niej, gdy nie mogą zajść w ciążę i szukają przyczyny. Najbardziej oczywistym objawem jest ból okresowy, przechodzący w ciągły często w okolicy krzyżowej. Często objawem są bolesne miesiączki, stosunki, a nawet ból podczas oddawania moczu czy stolca. Pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego: wzdęcia, biegunki, naprzemiennie z zaparciami, głównie tuż przed miesiączką i w jej trakcie oraz zaburzenia czynności układu moczowego – nagłe parcia czy częstomocz.

Jak diagnozujemy endometriozę?

Podstawą do rozpoznania endometriozy jest wywiad oraz badanie ginekologiczne przeprowadzane przez lekarza. W diagnozie pomocne będą informacje: czy ktoś w rodzinie chorował, czy u pacjentki występują zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne i alergiczne, wsteczne miesiączkowanie. Wykonywane są także badania obrazowe, które umożliwią wykrycie i określenie lokalizacji ognisk endometriozy. W tym celu może zostać przeprowadzone badanie ultrasonograficzne (USG).

EndoRNA qRT-PCR – szybki test diagnostyczny

Dostępny w Gabinetach Medycznych Olka i Matka test wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, szybko i całkowicie bezpiecznie. Polega on na pobraniu wymazu z jamy macicy za pomocą biopsji. Pobranie trwa kilka minut, jest małoinwazyjne i może być wykonane bez znieczulenia. Test umożliwia oznaczenie markera endometriozy. Czas oczekiwania na wynik wynosi ok. 7-10 dni. 

Podejrzewasz u siebie endometriozę? Zgłoś się do naszych specjalistów link umów wizytę