Zabieg – osocze bogatopłytkowe

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE

Starzenie się skóry jest procesem ciągłym i nieuniknionym. Jego początek zaczyna się już po 25 roku życia. W medycynie jest bardzo trafne powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, które tyczy się również starzenia skóry. Zawsze lepiej jest zapobiegać postępującemu procesowi starzenia, ponieważ na pewnym jego etapie może być już za późno na wprowadzenie mało inwazyjnych metod.

Jedną z metod odmładzania i zapobiegania starzeniu się skóry są zabiegi z zastosowaniem osocza bogatopłytkowego. Osocze jest preparatem naturalnym, pozyskiwanym od pacjenta, dlatego jest w pełni bezpieczne. Pacjentowi podawane są jego własne płytki krwi uwalniające czynniki wzrostu (PDGF, TGF, VEGF, EGF) stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu. Pobudzają syntezą macierzy zewnątrzkomórkowej, wpływają na regenerację i rewitalizację tkanek.

Procesy te powodują zwiększenie gęstości i napięcia skóry, poprawie ulega jej koloryt i faktura, dzięki czemu wygląda młodziej i zdrowiej. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym mogą być łączone z innymi zabiegami medycyny estetycznej w celu utrzymania jak najlepszych efektów odmłodzenia.

CO TO JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Osocze bogatopłytkowe, znane również jako PRP (ang. Platelet-Rich Plasma), to innowacyjna metoda wykorzystująca naturalne właściwości organizmu w celu regeneracji i odmładzania skóry. Jest coraz bardziej popularna nie tylko w Polsce, ale również na świecie, ze względu na swoje efektywności oraz minimalną inwazyjność. Osocze bogato płytkowe to produkt inżynierii tkankowej. Osocze bogatopłytkowe (z ang. Platelet Rich Plasma, czyli PRP) jest autologicznym preparatem krwiopochodnym. Składa się z osocza oraz skoncentrowanych płytek krwi, które są w nim zawieszone.

JAK POWSTAJE OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?

Specjalista pobiera krew od pacjenta, a następnie poddaje ją wirowaniu, w efekcie którego dochodzi do oddzielenia elementów morfotycznych krwi. Dzięki temu uzyskuje osocze bogatopłytkowe, które cechuje się większą koncentracją płytek krwi oraz wyższym stężeniem płytkopochodnych czynników wzrostu. Te ostatnie uczestniczą w procesach regeneracyjnych tkanek.

Jako że zabieg odbywa się na bazie krwi pacjenta, niektórzy nazywają go „wampirzym liftingiem”.

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE, A USUWANIE ZMARSZCZEK

Jako że osocze bogatopłytkowe jest preparatem naturalnym, pozyskiwanym od pacjenta w trakcie zabiegu, cechuje je bezpieczeństwo. Po odwirowaniu krwi pacjenta uzyskujemy osocze wzbogacone w trombocyty (płytki krwi).

Komórki te po podaniu do tkanki ulegają aktywacji, powodując uwolnienie czynników wzrostu (PDGF, TGF, VEGF, EGF) stymulujących fibroblasty do produkcji kolagenu, a także pobudzają syntezę macierzy zewnątrzkomórkowej, wpływają na regenerację i rewitalizację tkanek. Dzięki temu zwiększa się gęstość i napięcie skóry, wygląda ona młodziej, poprawie ulega także jej faktura i koloryt.

Zabieg osocza łączony z inwazyjnymi zabiegami powoduje przyspieszenie regeneracji skóry.

DO CZEGO JESZCZE WYKORZYSTUJE SIĘ ZABIEG OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM?

Ostrzykiwanie osoczem służy nie tylko do rewitalizacji skóry twarzy, szyi czy dekoltu. Dobrze wpływa również na usta i odnowę ich wyglądu.

Ponadto badania kliniczne wykazują, że osocze bogatopłytkowe leczy rozstępy, ponieważ wpływa na wzrost włókien elastyny, a także wydłuża je i pogrubia. Dobrze radzi sobie również z leczeniem blizn (szczególnie w połączeniu z innymi zabiegami, np. laserem ablacyjnym czy przeszczepem tkanki tłuszczowej).

Kolejnym problemem, z którym pomaga PRP, jest wypadanie włosów. Zabieg osoczem bogatopłytkowym przeciwdziała temu procederowi, wzmacnia włosy i przyspiesza ich porost. Badania wykazują, że PRP przynosi korzyści przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego i plackowatego.

OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE — JAKIE PRZYNOSI EFEKTY?

Jako że ostrzykiwanie osoczem ma wiele zastosowań, także pomaga na wiele sposobów. Do najważniejszych zalet zabiegu należą:

  • bardzo silnie poprawianie jędrności skóry,
  • przywracanie młodości i witalności,
  • poprawa faktury i kolorytu skóry,
  • poprawa napięcia skóry powiek,
  • regeneracja i prawidłowe odżywienie,
  • sprzyjanie odrastaniu i gęstnieniu włosów,
  • usuwanie worków i cieni pod oczami,
  • wygładzanie blizn, w tym blizn po trądziku,
  • wygładzenie i przyspieszenie gojenia ran,
  • zwiększanie gęstości i napięcia skóry.
Osocze bogatopłytkowe

OPIS ZABIEGU

Zanim zastosujemy osocze bogatopłytkowe na twarz, przeprowadzamy konsultację i szczegółowy wywiad medyczny. W ich trakcie określamy, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zabiegu i wyjaśniamy całą procedurę, potencjalne efekty, ograniczenia oraz możliwe skutki uboczne.

Osocze na twarz wstrzykujemy dopiero po zastosowaniu znieczulenia (zazwyczaj jest to maść lub krem znieczulający), które podajemy ok. 30 minut przed zabiegiem.

Od pacjenta pobieramy ok. 10 ml krwi (najczęściej ze zgięcia łokciowego) do specjalnej próbówki, którą następnie odwirowujemy. Proces ten powoduje podział krwi na frakcje komórkowe co umożliwia wyselekcjonowanie najbardziej wartościowych komórek do tego zabiegu, czyli trombocytów (płytki krwi).

Uzyskany preparat podawany jest za pomocą cienkiej igiełki w skórę i tkankę podskórną twarzy w formie mezoterapii. Po zabiegu widoczne są miejsca wkłucia z niewielkim obrzękiem, który ustępuje w ciągu 1-2 godzin.

CZY ZABIEG  JEST BOLESNY?

Zabieg osoczem bogatopłytkowym nie jest bolesny. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym maścią lub kremem.

KIEDY POWSTAJE I JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT ZABIEGU OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM?

Pierwsze efekty po zabiegu widoczne są po ok. 2-3 tygodniach, jednak optymalne rezultaty uzyskuje się po wykonaniu serii zabiegów.

SCHEMAT TERAPII

Terapia osoczem bogatpłytkowym składa się z kilku zabiegów. Najczęściej wykonuje się je 0-1-3-6 miesięcy, a następnie zaleca się powtarzanie zabiegu co 4-6 miesięcy.

ZALECENIA POZABIEGOWE

Po zabiegu nie są wymagane żadne restrykcyjne zachowania.

PRZECIWWSKAZANIA

  • choroby nowotworowe
  • małopłytkowość
  • choroby hematologiczne
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • ciążą, karmienie piersią
  • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych

DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

  • siniaki
  • obrzęk
  • bolesność w miejscu podania preparatu
Umów się na wizytę

42 233 77 88, 698 951 787