Rak szyjki macicy – dr Iwona Zawadka

Rak szyjki macicy – dr Iwona Zawadka

rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy jest III pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet oraz IV przyczyną zgonów nowotworowych kobiet na świecie. Wcześnie zdiagnozowany zdecydowanie poprawia rokowanie co do przeżycia (w I stadium sięga 70%) a wykrycie go na etapie zmian przednowotworowych umożliwia CAŁKOWITE WYLECZENIE! Rak ten w początkowym stadium jest BEZOBJAWOWY, dlatego też o jego wczesnym wykryciu decydują systematyczne, profilaktyczne badania cytologiczne.

Zgodnie z rekomendacjami towarzystw ginekologicznych (polskich oraz zagranicznych) cytologie z szyjki macicy należy wykonywać co 3 lata. Aktualnie w gabinetach ginekologicznych dysponujemy 2 rodzajami badań cytologicznych różniącymi się zastosowanym podłożem. Starsza metoda to cytologia klasyczna (standardowa, na szkiełku), nowa – to cytologia na podłożu płynnym (LBC). W krajach zachodnich cytologia LBC wyparła bądź wypiera cytologię standardowa.

Cytologia klasyczna

jest badaniem tańszym jednak jej duża wada to niska czułość (średnio ok 52%), co oznacza, że nawet u POŁOWY badanych kobiet nieprawidłowe komórki w szyjce macicy NIE ZOSTANĄ WYKRYTE! Tak słabe wyniki diagnostyczne spowodowane są niska jakością uzyskanego materiału (zbyt mała ilość komórek nabłonka szyjki macicy, których ocena nota bene jest istotą tego badania; nierównomierne rozprowadzenie materiału na szkiełku co powoduje, że komórki są niewidoczne lub nachodzą na siebie; domieszka śluzu i krwi oraz obecność bakterii, utrudniają właściwą ocenę próbki). Zwiekszęnie wykrywalności zmian nowotworowych i przednowotworowych możliwe jest przez wykonywanie cytologii częściej tj. raz na 2 lata lub nawet co rok.

Cytologia na podłożu płynnym

umożliwia uzyskanie większej liczby komórek nabłonka szyjki macicy (szczoteczka służąca do pobierania materiału jest obmywana przez płynne podłoże) oraz eliminacje artefaktów przez odwirowanie tego co zbędne, a co może utrudniać interpretacje obrazu. Dzięki temu zyskujemy redukcję wyników fałszywie negatywnych (czyli takich wyników, gdzie nieprawidłowe komórki SĄ OBECNE w szyjce a wynik badania tego NIE potwierdza!), znaczną redukcję (nawet o 90%) próbek kompletnie nienadających się do oceny, redukcje ilości dodatkowych wizyt lekarskich koniecznych do wykonywania badań dodatkowych lub powtarzania cytologii w przypadku wyników niediagnostycznych bądź wątpliwych.

CYTOLOGIA NA PODŁOZU PŁYNNYM jest badaniem 2-krotnie droższym od CYTOLOGII TRADYCYJNEJ. Jednak w ostatecznym rozrachunku jest to badanie w gruncie rzeczy tańsze! (mniej wizyt lekarskich, mniej kontrolnych badań cytologicznych, mniej badań dodatkowych). Również w aspekcie psychologicznym CYTOLOGIA LBC wypada dużo korzystniej, ponieważ eliminuje często niepotrzebny stres związany z niejasnymi wynikami badania cytologii tradycyjnej.

Koszt CYTOLOGII NA PODŁOŻU PŁYNNYM wynosi ok. 100 zł. Wykonując ją raz na 3 lata płacimy ok. 33 ZŁ NA ROK. 33 zł… Czyli tyle, ile kosztuje błyszczyk do ust, czy tusz do rzęs w promocji:)  Za niewielką sumę możemy zadbać o swoje zdrowie. Za 33 zł czasem możemy nawet kupić swoje życie…

–> dr Iwona Zawadka