Profilaktyka raka szyjki macicy

Profilaktyka raka szyjki macicy

Cytologia płynna – co to jest?

Profilaktyka raka szyjki macicy – Podstawą diagnostyki cytologicznej jest wczesne wykrywanie patologii w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy na podstawie wymazu komórkowego. Miejsce, z którego pobierane są komórki do badania, to granica między dwoma typami nabłonka: nierogowaciejącym wielowarstwowym płaskim oraz jednowarstwowym gruczołowym. W miejscu zetknięcia się obu nabłonków dochodzi do rozwoju 90% patologii szyjki macicy. W zdecydowanej większości odpowiedzialny za to jest przenoszony drogą płciową wirus brodawczaka ludzkiego (HPV – human papilloma virus). Wirus ten posiada podtypy mniej i bardziej onkogenne. Jeśli jednak zdarzy się, że zostaniemy zarażeni, a nasz układ odpornościowy nie poradzi sobie ze zwalczeniem infekcji, to proces onkogenezy, trwa na tyle długo, że przy regularnym badaniu cytologicznym można go wykryć na bardzo wczesnym etapie i zastosować skuteczne leczenie.

Cytologia płynna – na czym polega?

Badanie cytologiczne wykonywane dotychczasową, dostępną w ramach NFZ metodą polega na pobraniu wymazu z tarczy i kanału szyjki macicy. Następnie, przeniesieniu materiału od razu na suche szkiełko. Tak przygotowany preparat po utrwaleniu przekazywany jest do laboratorium, gdzie jest poddawany ocenie mikroskopowej.

Patolodzy wskazują jednak, że zdecydowanie lepszą metodą jest cytologia na podłożu płynnym. Wymaz różni się od konwencjonalnej metody sposobem pobrania materiału do badania, przechowania i oczyszczenia. Specjalna szczoteczka jest wyprofilowana w taki sposób, by mogła pobrać dwa rodzaje nabłonka jednocześnie. Szczoteczka jest przenoszona do pojemnika ze specjalnym płynem, który zapobiega uszkodzeniu pobranych komórek. Materiał przenoszony jest w laboratorium na specjalny filtr, który oczyszcza próbkę ze zbędnych elementów. Dzięki zastosowaniu cytologii na podłożu płynnym powstaje więc wysokiej jakości preparat zwiększający dokładność badania, a jednocześnie skraca się czas jego oceny aż o 40%. Szybkie umieszczenie materiału w płynie utrwalającym skutecznie zabezpiecza go przed wysychaniem, dodatkowo ogranicza ryzyko powstania błędów przy ocenie mikroskopowej.

Cytologia płynna – jak się przygotować do badania?

Aby pobrany materiał był jak najlepszej jakości, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Kobieta przed badaniem zarówno cytologii płynnej, jak i konwencjonalnej powinna przestrzegać kilku zaleceń:

  • nie aplikować leków dopochwowych do 4 dni przed badaniem,
  • nie wykonywać irygacji pochwy do 4 dni przed badaniem,
  • nie zgłaszać się do badania cytologicznego w trakcie krwawienia miesiączkowego lub plamienia okołomenstruacyjnego,
  • powstrzymać się od współżycia przez co najmniej 24 godziny przed badaniem.

Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w czwartym dniu po miesiączce. I nie później niż w czwartym dniu przed następną miesiączką. Badanie najlepiej wykonać między 10 a 20 dniem cyklu miesiączkowego.

Cytologia płynna ma jeszcze jedną istotną zaletę. Pobrany materiał może posłużyć również do zweryfikowania czy zawiera onkogenne szczepy wirusa HPV. W uzupełnieniu cytologii płynnej może bowiem zostać wykonany zaawansowany test immunocytochemiczny CINtec PLUSCytology.

CINtec PLUS Cytology – komórki nowotworowe pod lupą!

Wysokospecjalistyczny test CINtec PLUS Cytology pozwala na ocenę komórek w bardzo wczesnej fazie zmian nowotworowych. Lokalizuje komórki, w których normalny cykl został zaburzony w wyniku infekcji wysokoonkogennym wirusem brodawczaka ludzkiego. Ujawnia niepokojące zmiany tam, gdzie rutynowe badanie cytologiczne nie dostarczyło wystarczających informacji. Co najważniejsze – alarmuje nas jedynie wtedy, gdy wystąpi już stan chorobowy, a nie w sytuacjach, gdy w organizmie obecny jest (być może niegroźny dla nas) wirus HPV. Test można wykonać na pobranym wcześniej materiale cytologicznym na podłoży płynnym, bez konieczności ponownego badania pacjentki.

Rak szyjki macicy jest jedną z nielicznych chorób nowotworowych, którą można zdiagnozować i wyleczyć na bardzo wczesnym etapie. Porozmawiaj ze specjalistą i badaj się regularnie!

UMÓW SIĘ DO NASZEGO SPECJALISTY

Zadzwoń 42 233 77 88, 698 951 787